Co wiemy (i czego nie wiemy) po dzisiejszym spotkaniu w sprawie nowej ulicy i placu zabaw w rejonie ulic Małopolskiej i Kurpiowskiej

30.03.2017. W czwartek, w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg odbyło się spotkanie poświęcone inwestycji firmy Hartbex na osiedlu Pobitno. Inwestor kilka dni temu rozpoczął porządkowanie i grodzenie terenu.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg, Zarządu Zieleni Miejskiej, przedstawiciele Rady Osiedla oraz mieszkańcy Pobitna. Na spotkanie nie dotarł przedstawiciel firmy Hartbex.

Spotkanie się odbyło. Ale każda ze stron oczekiwała od tego spotkania chyba czegoś innego. Mieszkańcy chcieli usłyszeć konkretne propozycje dotyczące dwóch kluczowych spraw dla Pobitna. Budowy dodatkowej drogi wyjazdowej z osiedla (przedłużenie ul. Małopolskiej) oraz miejsca na nowy plac zabaw. Decyzja o realizacji tych zadań zapadła podczas spotkania z Prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem 19.03.2015 (czytaj o tym tutaj). Po tym spotkaniu wiemy, że i z jednym i drugim zadaniem jesteśmy „w malinach”. Pomimo, że od kluczowego spotkania z Prezydentem Rzeszowa minęły dwa lata a co jakiś czas urzędnicy zapewniali mieszkańców, że sprawa będzie załatwiona (czytaj m. in. tutaj)

Co wiemy po dzisiejszym spotkaniu:

  1. Na jednym ze spotkań, firma Hartbex zdeklarowała się, że pół roku przed rozpoczęciem inwestycji, poinformuje Zarząd Zieleni Miejskiej o konieczności przeniesienia placu. Tak się jednak nie stało. Informacja o konieczności przeniesienia placu niemal zbiegła się z początkiem inwestycji.
  2. Zarząd Zieleni Miejskiej poszukuje terenu pod miejski plac zabaw. I poszukiwał już wcześniej. Ale Biuro Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa dotychczas nie znalazło działki na plac zabaw w tej części miasta.
  3. Miejski Zarząd Dróg dotychczas nie podjął żadnych działań w kierunku budowy przedłużenia ulicy Małopolskiej.
  4. Teren ogródków działkowych przy ul. Kurpiowskiej jest zarezerwowany pod dodatkowe zbiorniki z wodą. Miejski Zarząd Dróg wystąpi do Biura Gospodarki Mieniem z zapytaniem czy będzie możliwość przeprowadzenia przez teren dzisiejszych ogródków drogi i/lub ulokowania tam placu zabaw.
  5. Nie ma potrzeby, żeby inwestor wjeżdżał na teren budowy przez ulicę Małopolską. Dostęp do terenu inwestycji jest także od ulicy Kurpiowskiej.

W rejonie ulicy Małopolskiej (i Kurpiowskiej) pojawi się spory problem komunikacyjny. Przy istniejących blokach nie ma parkingów i nie ma miejsc, gdzie mogłyby powstać. Mieszkacy parkowali samochody, gdzie tylko się udało. Dotychczas często na działce Hartbexu. Ale plac inwestora jest aktualnie grodzony. I samochody muszą się zmieścić przy ulicach Małpolskiej i Kurpiowskiej. Teraz do tego dojdą samochody dowożące materiały budowlane, samochody pracowników Hartbexu a w przyszłości nowych mieszkańców. Bo wjazd do podziemnego garażu, wbrew podpowiedziom Rady Osiedla, będzie właśnie na ulicy Małopolskiej.

(Adam Napiórkowski)

Sponsorzy Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018
Kontakt z redakcją redakcja@pobitno.pl Wszelkie prawa zastrzeżone przez pobitno.pl Osiedle Pobitno Rzeszów