Info

Podstawowe informacje o osiedlu Pobitno

(zdjęcie www.pelczar.rzeszow.pl)

Pobitno (Powyrchna, Powietna, Pobitna)  niegdyś wieś a dzisiaj osiedle w północno-wschodniej części Rzeszowa. Wieś została lokowana 18 sierpnia 1380 roku. Pierwszy raz nazwa Powietna pojawiła się właśnie w 1380 roku w dokumencie zezwalającym zasadźcy Sieciechowi na lokowanie wsi na prawie niemieckim. Początki miejscowości mogą być związane z polskim lub ruskim osadnictwem. F. Kotula wysuwał hipotezę, że Rzeszów mógł być miastem Polskim, Pobitno - grodem ruskim (Wisłok przez bardzo długi czas był rzeką graniczną pomiędzy Polską a Rusią). Do XVII w. istniała na Pobitnym (w Powietnej) cerkiew. W 1769 roku na terenie wsi doszło do bitwy pomiędzy wojskami konfederacji barskiej a Rosjanami.

Rzeszów i Pobitno (Powitna) w latach 1434-1772 znajdowały się w województwie ruskim i ziemi przemyskiej (mapa z 1772 roku).

W roku 1772 Rzeszów i Pobitno znalazły się w granicach zaboru austriaciego. Rzeszów stał się siedzibą cyrkułu. W XIX wieku (1859-?) tereny na prawym brzegu Wisłoka znalazły się w granicach miasta. Wschodnią granicą Rzeszowa były wówczas potoki Czekaj i Młynówka. W 1951 zapadła decyzja o kolejnym powiększeniu obszaru Rzeszowa. Od 1952 roku w granicach miasta znalało się już całe Pobitno wraz z fragmentem Załęża (zwanym też Pobitną Dolną). Granice osiedla Pobitno ulegały później zmianie. Przez długi czas funkcjonował podział na Pobitno - Północ i Pobitno - Południe.

Obecne granice osiedla to rzeka Wisłok, ulice Lwowska, Mazurska, Morgowa, Cienista, droga biegnąca za cmentarzem komunalnym w kierunku torów kolejowych, tory kolejowe, rzeka Wisłok. Część dawnego Pobitna, na południe od ul. Lwowskiej formalnie znajduje się na osiedlu Mieszka I. Mieszkańcy tej części miasta nadal mówią o sobie, że mieszkają na Pobitnym. Tam też znajduje się Kościół parafii Pobitno.

Obecne osiedle można podzielić na dwie części: zachodnią, w której dominuje stara, często drewniana zabudowa. Zwana jest także „starym Pobitnem”. W część wschodniej dominuje zabudowa blokowa. Na osiedlu Pobitno znajdują się dwa największe rzeszowskie cmentarze: pobiciński (otwarty w 1910 roku) i komunalny (otwarty w 1972 roku). W sąsiedztwie cmentarza komunalnego zlokalizowane są dwa duże kompleksy ogródków działkowych: "Wspólna niwa", Malina". Ponadto na osiedlu Pobitno, pomiędzy Wisłokiem a rzeką Młynówką znajdują się koszary wojskowe. Koszary te są siedzibą prestiżowego 1. batalionu Strzelców Podhalańskich. Przy torach kolejowych, swoją siedzibę ma jedna z najlepszych polskich firm Asseco Poland. Dzielnicę Pobitno zamieszkuje 4070 osób (grudzień 2015).


Powered by Targeo | AutoMapa

Ulice znajdujące się na Osiedlu Pobitno: Bruna, Bystra, Chłędowskiego, Ciepłownicza, Dolna, Gajowa, Górna, Konfederatów Barskich, Księżycowa, Kurpiowska, Lecha, Lwowska (1-73), Małopolska, Mazurska, Macha, Michałowskiego, Modra, Morgowa (2-36 i 5-81), Nadbrzeżna, Na Skały, Na Stoku, Na Wzgórzu, Ogrodowa, Olchowa, Piętaka, Podhalańska, Pogodna, Polna, Sadowa, Spółdzielcza, Stawowa, Szczytowa, Szkolna, Ściegiennego, Światowida, Torfowa, Traugutta, Wawozowa, Wesoła, Witwickiego, Wyżynna, Załęska, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. 

Sponsorzy Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018
Kontakt z redakcją redakcja@pobitno.pl Wszelkie prawa zastrzeżone przez pobitno.pl Osiedle Pobitno Rzeszów